صادرات و واردات کالا

صادرات و واردات کالا

مدیر امور گمرکی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سازوکار صادرات و واردات کالا در این منطقه را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری روزنامه نیوز ، سید محمد مهدی مهدوی گفت: گمرک پارس جنوبی نخستین گمرک در مناطق ویژه و آزاد کشور است که در آن سیستم جامع گمرکی  EPLراه اندازی شده است.

وی افزود: فعالیت سیستم جامع گمرکی در منطقه ویژه پارس به این صورت است که کلیه دستگاه‌های مرتبط با بحث صادرات و واردات مانند بانک‌ها، امور مالیاتی، اظهار کننده، محیط زیست و … به این سامانه مرتبط هستند در حالی که هیچ گونه فرآیند کاغذی در این سامانه وجود ندارد.

این مقام مسئول افزایش سرعت در فرآیند کار را از ویژگی های مهم این سامانه بر شمرد و گفت: در کنار افزایش سرعت که رضایت ذینفعان به خصوص اظهار کنندگان را در پی دارد، می توان به چابک سازی فرآیند انجام صادرات و واردات به دلیل جلوگیری از بوروکراسی اداری و حذف حداکثری عامل انسانی برای به حداقل رساندن احتمال بروز خطا اشاره کرد.

مهدوی امکان گزارش گیری سریع و آنی را از دیگر مزیت‌های این سیستم جامع بر شمرد و گفت: سرعت انجام کار که به واسطه این سیستم صورت می‌پذیرد برای جلوگیری از اتلاف زمان در پایتخت انرژی ایران حیاتی است به نحوی که کالاها و تجهیزات مورد نیاز در کمترین زمان ممکن به دست تولید کنندگان پارس جنوبی می‌رسد.

مدیر گمرک منطقه ویژه پارس ادامه داد: ارزیابان کالاها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و همچنین رویت کالا و ثبت اسناد مربوط به آن در این سیستم ظرفیت جلوگیری از تخلفات احتمالی در آن  را بسیار بالا برده است.

مهدوی با اشاره به قانون تجارت کشور، اظهار کرد: هر کدام از صادر کنندگان می‌توانند ۱۰ درصد ازعایدی صادرات خود را برای واردات هزینه کنند و ۹۰ درصد مابقی بایستی به صورت ارز به سیستم بانک مرکزی تزریق شود و همچنین متصل بودن سیستم جامع گمرکی به استعلام بانک‌ها شفافیت فرآیند را افزایش داده است.

وی افزود: سازمان منطقه ویژه پارس با تاکید مدیرعامل آن، با ارائه خدمات شبانه روزی در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه به حمایت از ذینفعان دخیل در امر تجارت در پارس جنوبی می‌پردازد و این فرآیند بدون وقفه در حال انجام است.