معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور جزییات کمک بلاعوض ۵۸ میلیارد تومانی و همچنین تسهیلات ارزان قیمت ۱۳۷ میلیارد تومانی برای جبران خسارت سیل اخیر استان خوزستان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری روزنامه نیوز، «حمیدرضا عدل» با اشاره به مصوبه جدید هیات دولت در خصوص کمکهای بلاعوض برای بازسازی واحدهای مسکونی استان خوزستان، گفت: مبلغ ۵۸.۸ میلیارد تومان به صورت هزینه‌ای از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم مقررات مالی دولت برای بازسازی بخشهای آسیب دیده ناشی از سیل و آب گرفتی مناطق مسکونی استان خوزستان در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار خواهد گرفت.

به گفته معاون سازمان برنامه و بودجه، کمک بلاعوض برای احداث ۷۰۰ واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد ۱۲ میلیون تومان و در مجموع ۸.۴ میلیارد تومان اختصاص می یابد.

وی اضافه کرد: برای احداث ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی نیز سه میلیارد تومان و به ازای هر واحد ۱۰ میلیون تومان اختصاص داده می شود.

معاون سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: کمک بلاعوض برای تعمیر واحدهای مسکونی، شهری، روستایی و تجاری به ازای هر واحد پنج میلیون تومان و در مجموع ۱۲.۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت که به وزارتخانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی ، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ابلاغ شده است، کمک هزینه اسکان موقت برای ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی سه میلیارد تومان و برای پشتیبانی و ارائه خدمات فنی و مدیریتی و آواربرداری ۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

عدل یادآور شد: براساس بند دوم مصوبه هیات دولت در زمینه بازسازی مناطق آسیب دیده استان خوزستان گفت: مبلغ ۱۳۷ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود چهار درصد در مناطق روستایی و سود پنج درصد در مناطق شهری با راهبری بانک مرکزی بوسیله بانک‌های عامل با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پرداخت خواهد شد.

معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: ۵۲.۵ میلیارد تومان از این تسهیلات تا سقف ۱۵ میلیون تومان برای تامین لوازم معیشتی، ۳۷.۵ میلیارد تومان برای تعمیر اماکن مسکونی و تجاری شهری و روستایی با سود و کارمزد پنج درصد و دوره بازپرداخت هفت ساله پرداخت خواهد شد.

وی افزود: همچنین برای بازسازی ۷۰۰ واحد مسکونی شهری و ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی ۴۷ میلیارد تومان با دوره بازپرداخت ۱۵ ساله اختصاص یافته است.

عدل گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات اعطایی به خسارت دیدگان را تضمین و تعهد می کند که هزینه‌های یاد شده پس از اعلام بانک مرکزی در لایحه بودجه سنواتی پیش بینی و به شبکه بانکی پرداخت کند و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز موظف است تا گزارش عملکرد این مصوبه را مقاطع زمانی سه ماه به سازمان برنامه و بودجه ارائه کند.